Najveći štrajk u posljednjih nekoliko decenija paralizirao Njemačku
Štrajk cjelokupnog prometnog sektora u Njemačkoj, jedan od najvećih u decenijama u najvećoj evropskoj ekonomiji, paralizirao je u ponedjeljak ujutro avionski, željeznički, pomorski i autobusni promet.
Jednodnevni štrajk kojeg su sazvali sindikat Verdi te željeznički sindikat EVG posljednji je u višemjesečnim industrijskim akcijama koje su pogodile velike evropske ekonomije jer više cijene hrane i energije smanjuju životni standard.
Dva najveća aerodroma u zemlji, u Muenchenu i Frankfurtu, obustavila su letove, dok je njemački željeznički operater Deutsche Bahn otkazao međugradske željezničke usluge.
Štrajk obuhvaća i vodni promet u Njemačkoj te uprave autocesta.
S obzirom na to da u štrajku učestvuju i zaposlenici njemačkih autocesta, strahuje se i od velikih zastoja u ponedjeljak zbog preopterećenosti, ali i zatvaranja tunela koji zbog štrajka neće biti pod nadzorom.
Sindikat Verdi pregovara u ime oko 2,5 miliona zaposlenika u javnom sektoru, uključujući u javnom prevozu i zračnim lukama, dok EVG pregovara za oko 230.000 zaposlenika željezničkog operatera Deutsche Bahna i autobusnih kompanija.
Frank Werneke, šef sindikata Verdi, koji je govorio o najvećem štrajku u desetljećima, rekao je da je radnička akcija pitanje opstanka za milijune radnika usred visoke inflacije, prema novinama Bild am Sonntag.
Njemačke potrošačke cijene porasle su više nego što se očekivalo u februaru – za 9,3 posto u odnosu na godinu ranije.
Čelnik EVG-a Martin Burkert rekao je za izdanje novina Augsburger Allgemeine od ponedjeljka da poslodavci još nisu dali održivu ponudu i upozorio je da su mogući daljnji štrajkovi upozorenja, uključujući i tokom nadolazećeg razdoblja uskrsnih praznika.
Deutsche Bahn je u nedjelju rekao da je štrajk “pretjeran, neutemeljen i nepotreban”, a poslodavci upozoravaju da bi veće plaće rezultirale višim cijenama karata i porezima kako bi se nadoknadila razlika.
Većina ima razumijevanja za štrajk
Prema ispitivanju koje je provela Njemačka novinska agencija dpa, unatoč velikim problemima koje donosi štrajk prometnog sektora u Njemačkoj većina građana ima razumijevanja za obustavu rada.
Prema anketi 55 posto ispitanika zajednički štrajk sindikata Verdi i EVG smatra „opravdanim“ ili „potpuno opravdanim“, a 38 posto akciju smatra „neopravdanom“ ili „potpuno neopravdanom“.
Ispitivanje je pokazalo da 69 posto ispitanih nije pogođen štrajkom jer ili ne ovisi o prijevoznim sredstvima ili je pronašlo neko alternativno rješenje za ponedjeljak.
U pravilu zaposleni ili učenici dužni su pojaviti se na radnom mjestu ili u školi usprkos štrajku prometnog sektora s obzirom na to da je štrajk najavljen nekoliko dana prije, a što, prema zakonu, omogućava pronalazak alternative.
(Hina)