Šta čeka Crnu Goru poslije pada Krivokapićeve vlade
Vladu koju je vodio Zdravko Krivokapić, a kojoj je juče izglasano nepovjerenje, nazvali su i istorijskom, ekspertskom, tranzicionom i najzad – nefunkcionalnom. Ona koja treba da je zamijeni najavljuje se kao manjinska ili tehnička. Pregovori oko njenog mandatara i sastava oslikavaju sve izazove crnogorske političke krize, prenosi RTS.
I dok jedni ove promjene doživljavaju kao približavanje DPS-a staroj poziciji u strukturi vlasti, iz koalicije koja je upravo uz pomoć DPS-a oborila vladu, poručuju da nema mjesta slavlju.
-Nikakva ovo njihova pobjeda nije, ovo je pobjeda grupacije ljudi koji su se zarekli da će da pokušaju svom snagom svoje moći da instaliraju principe evropskih modernih civilizacijskih standarda i kvaliteta- tvrdi poslanik koalicije Crno na bijelo Srđan Pavićević.
Iz Socijalističke narodne partije, koja pripada parlamentarnoj većini, podsjećaju da su juče na glasanju bili uzdržani, jer nisu htjeli da budu na istoj strani sa DPS-om.
-Ništa ovoj vladi nismo napravili loše, vlada je iscrpla samu sebe, vlada je srušena od same sebe. Dakle, oni koje je Krivokapić izabrao pokrenuli su inicijativu i ovoj je vladi kraj – ističe Vladimir Joković iz SNP-a.
Koalicija Crno na bijelo je najavila da sa parlamentarnom većinom odmah počinje razgovore, a šef njihovog poslaničkog kluba da lično smatra da novi mandatar treba da bude Dritan Abazović.
Demokrate čekaju čvrste garancije da u vladi neće biti DPS-a, a u Demokratskom frontu kažu da su spremni za pregovore sa svojim kolegama iz parlamentarne većine i da ih ima dovoljno za formiranje nove vlade.
-Ja zaista sumnjam, ili su makar minimalne šanse da se DPS na bilo koji način umiješa u buduću vlast. Demokratski front nema apsolutno nikakvog razloga da ne bi trebalo da može da zauzme ono što mu pripada u toj budućoj vladi – kaže Slaven Radunović iz Demokratskog fronta.
Zakon
Što se tiče zakonskih okvira, Ustavom Crne Gore nisu predviđeni rokovi u okviru kojih bi predsjednik države morao da predloži mandatara za sastav nove vlade u situaciji kada je prethodno Vladi izglasano nepovjerenje.
Jedan dio tamošnjih pravnika smatra da i ovoga puta treba postupati kao i u regularnim okolnostima, odnosno da taj rok bude 30 dana, naravno ukoliko se političari o svemu tome dogovore.
Ako ne bude dogovora, Crnoj Gori predstoje vanredni parlamentarni izbori.
EU i SAD
Iz Evropske unije poručuju da očekuju od bilo koje vlade u Crnoj Gori da se pozabavi očekivanjima građana da se napreduje u procesu pristupanja Evropskoj uniji i da u formiranju te vlade neće biti nepotrebnog odlaganja.
Danas se oglasila i američka ambasada u Podgorici u saopštenju u kojem se, između ostalog, kaže da će SAD sarađivati sa svakom demokratski formiranom vladom koja obezbeđuje napredak Crne Gore na evroatlantskom putu.
(glassrpske)