Sve što niste znali o zubnim implantatima
Zbog očuvanja funkcije i cjelovitosti usne šupljine bitno je nadoknaditi svaki zub koji nedostaje, a upravo su zubni implantati najbolji način da bez brušenja okolnih zuba nadoknadimo izgubljene zube.
Zubni implantati se u današnje vrijeme nameću kao najbolje rješenje u slučaju nedostatka jednog ili više zuba
Zubni implantati su zaista najbolji izbor u slučaju nedostatka zuba, uključujući i nedostatak svih zuba u vilici. Implantati se ugrađuju u viličnu kost i smatraju se vještačkim korjenovima koji će nositi buduće zubne krunice. Vještački zub je zbirni naziv za šraf koji se postavlja u kost, abatment koji je veza između šrafa i krunice i same krunice, koja je jedini vidljivi deo implantata. Ugradnja zubnih implantata danas je rutinska operacija sa preko 96% uspjeha. Čak i kod potpune bezubosti ova procedura obavlja se brzo, u dve faze sa tromjesečnom pauzom i uz privremenu protezu koju pacijent dobija u međuvremenu, tako da sam implantološki zahvat ne utiče na životni tempo. Kao rješenje za potpunu bezubost, fiksni rad sa implantima je jedna od dvije opcije, pri čemu je druga opcija proteza zakačena na zubne implantate.
Implantati su trajno rješenje, zdrav organizam ih ne može odbaciti, prenose pritisak na kost kao da su korijen zuba, tako da ostaju tu uvijek dobro okruženi od strane kosti, koja se zato što se ishranjuje nikad ne povlači.
Implantati – Prednosti u odnosu na ostale načine nadoknade izgubljenih zuba
Estetika: izgled i osjećaj koji ima pacijent sa ugrađenim implantatom je identičan onom kod prirodnih zuba. Implantat srasta sa viličnom kosti i spriječava povlačenje desni koji se često javljaju kod zubnih mostova. Niko neće moći da primijeti da imate vjestacku zubnu nadoknadu u ustima.
Čuvanje preostalih zuba: zubni implantati ni na koji način ne narušavaju kvalitet preostalih zuba što se dešava pri izradi zubnih mostova. Ukoliko izgubljeni zub nadoknađujete sa implantatom, nije potrebno da se bruse (i na taj način oštećuju) susjedni zubi kao nosači mosta.
Zubni implantati- održavanje higijene
Nakon ugradnje zubnog implanta i perioda srastanja za viličnu kost, zubni implant je prekriven desnima i ne vidi se. Međutim, već od momenta kada se dentalni implant stavi u funkciju, odnosno kada se on otvori i na njega ušrafe abatment i zubna krunica, održavanje higijene postaje izuzetno važno.
Dio kome je potrebno posvetiti najveću brigu je spoj zubnog implanta i abatmenta, jer bilo kakvo zadržavanje kamenca, zubnog plaka i bakterija u dijelu između abatmenta i zubnog implanta dovodi do upale desni i upale same kosti oko implantata, pri čemu dentalni implantat nema mogućnost odbrane kao prirodni zub, što ovu situaciju čini potencijalno opasnom.
Primarni oblik održavanje higijene oko implanata i krunica je redovno pranje, međutim neophodno je primjenjivati i dodatne mjere. Najbolji vid dodatne higijene je korištenje specijalnog zubnog konca. Evo video klipa koji pokazuje pravilo korištenje konca na implantu.
Pored ručnog korištenja specijalnog konca, moguće je koristiti i interdentalne četkice, što je jednostavniji vid mehaničkog ručnog čišćenja
Zubi na implantima se moraju održavati isto kao i prirodni zubi – odnosno tri puta dnevno (nakon jela), a ako niste u mogućnosti onda dva puta, ujutro i naveče prije spavanja. Kod pojedinačnih krunica na implantima mora se koristiti interdentalni konac kao i na prirodnim zubima, a ako se na implantima nalazi most, preporučujemo korištenje posebnih interdentalnih četkica ili interdentalnog konaca za čišćenje ispod mostova i područja između zuba i implantata. Važno je dobro očistiti prostor između implanta i gingive budući da se na tom mjestu zaustavlja najveća količina bakterijskog plaka koji može uzrokovati gingivitis ili periimplantitis.
Da li se mogu koristiti paste za izbjeljivanje zuba ako imate implantate?
Paste za izbjeljivanje zuba sadrži abrazivne čestice koje tokom dužeg vremenskog perioda mogu ogrubjeti površinu novih krunica, izazivajući tako sakupljanje plaka i lakšu pigmentaciju umjetnih i prirodnih zuba. Naša je preporuka – koristiti normalnu pastu bez mikrogranula za dnevnu higijenu.
Zubni implantati – idikacije za ugradnju
- nadoknada jednog zuba: ako vam nedostaje jedan zub možete ga nadoknaditi ugradnjom jednog implanta i keramičke zubne krunice koja se postavlja na njega.
- nadoknada više zuba: ako vam nedostaje više zuba imate mogućnost ugradnje implanata koji će služiti kao nosači zubnih mostova.
- nadoknada svih izgubljenih zuba: ako ste bezubi ugradnjom implanata je moguća izrada zubnih mostova koji nadoknađuju sve zube ili izrada komfornih i stabilnih zubnih proteza.
Da li će pušenje uticati na kvalitet zubnih implantata?
Morate biti svjesni svih zdravstvenih opasnosti koje dolaze sa pušenjem, uključujući loš imuni sistem, osjetljivost na infekcije, prebojenost zuba i veliki broj oboljenja. Morate imati na umu da implantacija podrazumijeva hiruršku proceduru jer su implanti postavljeni u vilice, u zavisnosti od toga gde su vaši nedostajući zubi. Kada se izlažete operativnom hirurškom zahvatu poslednje što želite je da dodatno ugrozite svoje zdravlje i tako što ćete dozvoliti da imuni sistem oslabi.
Pušenje takođe čini vaše desni slabijim, a kako implantati zavise od jakih i zdravih desni, njihovo ugrađivanje u kompromitovanu gingivu sa sobom nosi veliku dozu rizika.
Ukoliko imate neko pitanje vezano za zubne implantate ili bilo šta drugo vezano za zdravlje vaših zuba obratite se dentalnom centru Stomatologija Maglajlić & Šunkić putem telefona: 051 218 129 ili porukom na društvenim mrežama.